Kunagi ei osanud ma isegi ette kujutada, et olen sellest teemast nii haaratud, et suudan ise seminare läbi viia. Aga minu tutvus internetiga algas sellest, et kartsin protsessori nuppu vajutada. Peamine oli mitte midagi segamini ajada ega kogemata kuhugi valesse kohta midagi saata.
Klassika: kustutada viietunnine töö jäädavalt, sulgeda dokument kogemata… Need “rehad” said minu abilisteks – kogemusega õppisin sellistest olukordadest välja tulema.
Nüüd tajun infot peaaegu intuitiivselt, loen ridade vahelt, märkan manipulatsioone, tuvastan trolle, roboteid, libakontosid ja muud interneti „prahti“. Ma saan suurepäraselt aru, milleni võib viia juhuslik Enter-klõps, tasuta registreerimine või uudishimust täidetud test. Nii tekibki teadlikkus – olen endiselt protsessis.
Samuti aitavad kaasa Erasmus+ rahvusvahelised projektid ja kolleegid, kes loovad õpetajatele mõeldud platvormi MediAwer. See aitab õpetajatel jagada teadmisi oma õpilastele, et maailmas oleks rohkem teadlikkust.
Eelmisel laupäeval korraldasime koos Galina Kushanova ja Svetlana Smirnovaga selle platvormi esitluse ja meediaga navigeerimise seminari. Rääkisime, kust ja kuidas infot otsida, millal on vaja kriitilist mõtlemist rakendada ning kuidas tuvastada sotsiaalmeedias segavaid „virtuaale“. Osalejad õppisid fakte kontrollima, kontosid analüüsima, tutvusid närvivõrkudega, määrasid oma emotsioone uudissisu suhtes ja arutasid sõltuvusi.
Seminari lõpetuseks lõime „kasulike veebiharjumuste pilve“, vastukaaluks internetiriskidele. Sel päeval säranud ere päike muutus meie jaoks sümboliks haridusest ja teadlikkusest, mille poole püüame.
Tänan kõiki osalejaid huvi ja aktiivsuse eest ning oma kolleege Svetlanat ja Galinat koostöö ja toetuse eest.